مشاهير اهل سنت ايران

معرفي مشاهير و نام‌آوران اهل سنت ايران

استاد ناصر سبحاني

استاد شهيد ناصر سبحاني

ولادت:

استاد ناصر سبحاني در سال 1951 ميلادي در روستاي دوريسان از توابع شهرستان پاوه در منطقه‌ياورامانات استان کرمانشاه از استان‌هاي کردنشين ايران چشم به جهان گشود.

تحصيلات:

دوره‌ي تحصيلات ابتدايي را در زادگاهش و شهر پاوه به اتمام رساند، پس از آن تحصيل علوم ديني را شروع کرد و در همان دوره‌ي نوجواني نبوغ و زيرکي وي عيان گشت. ايشان به منظور کسب علوم ديني به بسياري از شهرها و روستاهاي مشهور کردستان مانند؛ پاوه، سنندج، مريوان و پيرانشهر سفر کرد و از محضر بزرگ دانشمندان مشهور اين منطقه کسب فيض کرد.

مسئوليت‌ها و خدمات:

با آغاز انقلاب مردمي ايران عليه رژيم شاهنشاهي، ايشان هم شروع به فعّاليّت کردند و در شهرهاي پاوه، روانسر، جوانرود، سنندج، کرمانشاه و مريوان چندين سخن‌راني ايراد نمود ودر فعاليّتهاي مردمي شرکت داشت.

در سال 1980 ميلادي به حرکت اخوان المسلمين پيوست، و به خاطر نبوغ و توانايي و اثبات دل‌سوزيش به حرکت، در مدّت زمان بسيار کمي، مورد اعتماد افراد جماعت قرار گرفت و به سطح رهبري اين حرکت راه يافت.

در سال‌هاي اوّل انقلاب ايران، ايشان هم‌کار و هم‌دمي دل‌سوز براي استاد تلاش‌گر و عالم ربّاني، استاد احمد مفتي‌زاده _رح_ بود. استاد مفتي زاده، شهيد ناصر سبحاني را برادري غم‌خوار، صديقي صادق و يار و هم‌کار هميشگي خود مي‌دانستند‌.

شهيد سبحاني همراه با استاد مفتي‌زاده _رح_ و بسياري از سياست‌مداران و علماي اهل سنّت ايران و کردستان، در چندين نشست و گفت و گو با مسئولان جمهوري اسلامي ايران شرکت نموده، و بدين منظور چندين بار به کرمانشاه، قم و تهران سفر کرد، و در مورد، توجّه و اهتمام به مسئله‌ي ملّت کرد و اهل سنّت با سران و بزرگان رژيم بحث و گفت و گوي جدّي داشتند.

ايشان هم‌چنين در سال‌هاي اوّل انقلاب ايران، همراه با سياست‌مداران بزرگ وقت کردستان در چندين کنگره شرکت داشته است.

سال 1981ميلادي که شوراي مرکزي اهل سنّت (شمس) تشکيل گرديد، استاد سبحاني يکي از اعضاي فعّل اين تشکّل بود و در همان کنگره‌ي اوّل به عنوان نماينده‌ي استان کرمانشاه برگزيده شد. هم چنين در کنگره‌ي دوّم شمس هم شرکت نمود.

هم زمان با تشکيل مجمع دوّم شمس، مسئولان حکومت ايران ده‌ها نفر از شرکت کنندگان اين مجمع را در شهرهاي ايران دستگير کردند و حکم دستگيري استاد سبحاني هم صادر گرديد ... امّا موفق به گرفتن ايشان نشدند ... بنابراين، ايشان در پاييز سال 1982م با ترک ديار خود، فعّاليتش را به صورت مخفيانه در ساير شهر‌هاي ايران ادامه داد.

وي در سال 1983م به پاکستان سفر کرد، ايشان علاوه بر ديدار با چندين شخصيّت جهاني اسلام، با بعضي از سران و بزرگان آن زمان جهاد افغانستان هم ديدار داشته‌اند.

در سال 1988م همراه با عدّه‌اي از برادرانش به ترکيه سفر کرد و در کنگره‌اي اسلامي که در رابطه با مسئله‌ي کردها بود شرکت کرد و سخن‌راني ارزش‌مندي ايراد نمود که طي آن، حقوق ملّت‌ها و مسئله‌ي ملي‌گرايي و مليّت در قرآن و اسلام را بررسي نمود.

دستگيري و شهادت:

سرانجام در تاريخ 6/6/1988 ميلادي در شهر سنندج در يک مهماني دستگير شد، چند روز بعد از دستگيري ايشان، موج نارضايتي و اعتراض از سراسر ايران بلند شد و به دنبال آن چندين نامه‌ي اعتراض آميز از نقاط مختلف داخل و خارج کشور براي مسئولان رژيم فرستاده شد، امّا متاسفانه هيچ سودي در بر نداشت ... حتى بسياري از مسئولان جماعات و حرکات اسلامي خارجي در بيانيه‌هاي رسمي، در رابطه با دستگيري و شکنجه‌ي استاد سبحاني نارضايتي و اعتراض خود را اعلام داشتند. در داخل ايران هم بدين منظور ديدارهاي بسياري با مسئولان مربوطه انجام گرفت.

پس از اين همه تلاش و پي‌گيري، مسئولان رژيم ايران، به مسئول پي‌گير قضيّه‌ي استاد سبحاني خبر دادند که بعد از چند روز ديگر، جنازه‌ي ايشان را در شهر سنندج به شما تحويل خواهيم داد. سرانجام در شهر قروه از توابع استان کردستان، قبر شهيد سبحاني را به خويشان و اقوام وي نشان دادند و به آن‌ها اخطار کردند، که حق بيرون آوردن جنازه‌ي ايشان را ندارند. __ روحش شاد و يادش گرامي __

به گواهي و شهادت بسياري از علما و شخصيّت‌هاي اسلامي، استاد شهيد _رح_ عالمي با توانايي علمي کم نظير و اهل اجتهاد بود، بنابراين در همه‌ي زمينه‌هاي تفسير، حديث، فقه، فلسفه و دعوت و حرکت داراي نظرات و اجتهادات قوي و علمي مي‌باشند.

آثار:

بيش از هزار کاست صوتي از استاد شهيد _رح_ در زمينه‌هاي تفسير قرآن، مسائل عقيدتي، عبادات و حکمت‌هاي آن، سيستم‌هاي فکري، اقتصادي وسياسي اسلام و علوم اسلامي مانند: علوم قرآني، اصول فقه و حديث به يادگار مانده، هم چنين چندين سخن‌راني درباره‌ي مسائل فکري و سياسي، قبل و بعد از انقلاب ايران از ايشان وجود دارد. و علاوه بر زبان کردي، صدها کاست به زبان عربي و فارسي از ايشان در دست هست.

ديگر آثار علمي شهيد ناصر سبحاني:

1. مجموعه فتاوا: در باره‌ي بسياري از مسائل مهم ايران و جهان معاصر و به زبان عربي مي‌باشد.

2. ولايت و امامت: نوشته‌اي فلسفي سياسي ست، که مسئله‌ي ولايت وامامت را از ديدگاه قرآن مورد بررسي قرار مي‌دهد.

3. تذکري در علوم حديث: در اصل رساله‌اي طولاني مي‌باشد که آن‌را براي (مجمع السنه النبويه) نوشته که دکتر يوسف قرضاوي آن‌را اداره مي‌کند. ايشان در اين رساله نکات قابل توجه و مهمّي را به پروژه‌ي جمع‌آوري احاديث پيامبر > تقديم مي‌کند.

4. مختصر مدارج السالکين: که در آن تهذيب عبدالمنعم صالح العزي را مختصر کرده‌اند.

5. کتاب بسياري مهمّي در باره‌ي  عقيده  که موضوعات آن را از قرآن استخراج مي‌نمود و چون روزهاي قبل از دستگيري به آن مشغول بود، متاسفانه ناتمام ماند.

غير از موارد نام‌برده، ده‌ها نوشته و مقاله از ايشان در مجلات اسلامي طي سال‌هاي 1983-1987 ميلادي به چاپ رسيده است.


برچسب‌ها: معاصر
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم مهر ۱۳۹۰ساعت 18:34  توسط امير  |